Нове дослідження, опубліковане в журналі Nature Communications, показує, що економічна нерівність робить людей менш щасливими.

Для дослідження було відібрано 47 волонтерів, які не знали один одного. Вони отримували різні завдання, зокрема мали прийняти рішення про те, як вони хочуть поділити гроші з іншими учасниками: взяти все собі, поділити чи віддати все іншим. При цьому учасники знали, що їхні рішення залишаться анонімними і, відповідно, на них не впливав соціальний тиск.

Учасники також брали участь у грі, в якій могли як виграти, так і програти гроші. Особливістю гри було те, що їм давали знати, яких результатів досягали інші люди. Таким чином створювалася ситуація, в якій волонтери могли порівняти свій виграш (більший чи менший) з виграшем інших. При цьому їх регулярно питали про те, наскільки щасливими вони почуваються.

Люди були зазвичай щасливішими, коли їхній партнер чи партнерка також досягали успіху. Коли ж одна людина вигравала, а інша — програвала, вона була нещаснішою (почуття провини). Коли ж люди «програвали», то зазвичай почувалися щасливішими, коли й інші опинялися в такій самій ситуації (почуття заздрості). Цікаво, що рівень нещастя серед тих, хто отримував більше за інших, і тих, хто отримував менше, був однаковим.

«Наше рівняння допомагає передбачити, наскільки щасливими будуть люди, на основі не лише того, що відбувається з ними, але й того, що відбувається з людьми навколо них», — пояснює один зі співавторів дослідження Робб Ратледж (Robb Rutledge).

Дослідники також стверджують, що можуть передбачати, наскільки щедрими будуть люди в залежності від нерівності чи рівності, що їх оточує. «Ми в середньому менш щасливі, якщо інші отримують більше чи менше за нас, хоча це залежить від конкретної особистості. Але цікаво, що наше рівняння дозволяє нам передбачати, наскільки щедрою буде людина за різних сценаріїв, коли її просять поділити невелику сумму грошей з іншою людиною. На основі того, як нерівність впливає на почуття щастя, ми можемо передбачити, хто буде більш альтруїстичним».

Це і є так зване «рівняння щастя», яким користувалися дослідники. Як бачите, щастя може бути доволі складною штукою і залежить від багатьох внутрішніх та зовнішніх факторів.
Це і є так зване «рівняння щастя», яким користувалися дослідники. Як бачите, щастя може бути доволі складною штукою і залежить від багатьох внутрішніх та зовнішніх факторів.

«Результати дослідження свідчать, що щедрість до незнайомих людей співвідноситься з нашим відчуттям щастя, яке, у свою чергу, перебуває під впливом нерівностей, які ми переживаємо у повсякденному житті», — каже Арчі де Бекер (Archy de Berker) з Інституту неврології Університетського коледжу Лондона, один із авторів дослідження.   

Дослідники запевняють, що цей підхід до вивчення щастя може стати перспективним і для досліджень емпатії, а значить і таких явищ як, наприклад, межовий розлад особистості.

Джерела: ZME Science та Business Standard

Дослідження

Якщо ви помітили помилку, виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.