19 листопада о 19:00 у Будинку кіно філософиня Кеті Чухров прочитає лекцію «Філософія поза обчисленням. Про критику штучного інтелекту Евальдом Ільєнковим». Подія відбувається в рамках Київської бієнале «Чорна хмара».

Внаслідок теоретичних і технічних проривів у сфері точних і природничих наук, а також їхнього просочення в гуманітарні науки, ми все частіше стикаємося зі спробами «доповнити» чи навіть замінити філософію науково-технологічним знанням. В цьому контексті критика кібернетики і технічного есенціалізму, розроблена радянським філософом Евальдом Ільєнковим у його памфлеті «Таємниця чорного ящика», написаному в 1960-х, є особливо актуальною. Попри певну наївність у запереченні технологічного есенціалізму, цей текст, тим не менш, вдало демонструє принципові гносеологічні та епістемологічні похибки у спробах замістити філософію наукою.

Відстоювання Ільєнковим філософської гносеології та діалектичної логіки стало ще важливішим у контексті сучасних дискусій про автоматизовану раціональність як істинну сферу думки. Якщо в когнітивізмі (Т. Метцинґер, Е. Томпсон) філософія вважалася рудиментарною мисленнєвою практикою, то сучасні дослідження у галузі штучного інтелекту й обчислювальної техніки (Л. Парісі, Р. Неґарестані) закликають повернутися до філософської думки, але застосовувати її лише до обчислювальних процесів. Саме в цьому світлі нам може бути корисно повернутися до сатиричного памфлета Ільєнкова «Таємниця чорного ящика» як важливого діагностичного тексту про те, чому технології та наукові дані не можуть ані витіснити філософську думку, ані замінити її.

Кеті Чухров – докторка філософських наук, доцентка Школи культурології Національного дослідницького університету «Вища школа економіки» (Москва). Одержала стипендію ім. Марії Склодовської-Кюрі для дослідницької роботи у Великій Британії. Написала низку текстів у галузі історії мистецтва та філософії. Авторка таких книжок, як «Бути і виконувати. Проект театру у філософській критиці мистецтва» (2011), «Pound&£» (1999), а також збірки драматичних поем «Просто люди» (2010). Її дослідницькі інтереси та публікації стосуються таких тем, як філософія перформативності, вплив соціалістичної політекономії на епістеми історичного соціалізму, а також художні системи. Її наступна книга досліджує комуністичні епістемології в радянській марксистській філософії 1960-70-х років.

Проект проходить за підтримки ERSTE Foundation, Foundation for Arts Initiatives, Goethe-Institut, Prince Claus Fund та Українського культурного фонду.

Якщо ви помітили помилку, виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.