17-18 жовтня, о 18:30 у рамках Київської бієнале «Чорна хмара» відбудеться симпозіум «Комунікативний мілітаризм» під кураторством Світлани Матвієнко (Канада).

«Ви можете не цікавитися кібервійною, але кібервійна цікавиться вами». Втім, питанню кібервійни та загальної мілітаризації онлайн-комунікацій здебільшого не приділяють належної уваги у сучасних дискусіях про капіталізм стеження, упереджені алгоритми та несправедливі інфраструктури, зокрема в інтернеті. Якої б форми не набувала кібервійна – тонкої маніпуляції відчуттям реальності користувачів, витоку даних, хакерських атак чи прямих нападів на важливі інфраструктури – вона міцно вкорінена в системне функціонування капіталізму стеження через підтримання кризи як рушійної сили неоліберальної економіки і ведення бойових дій далеко за межами типових воєнних зон.

Цей дводенний симпозіум буде присвячено розгляду соціальних, політичних і технологічних умов, що уможливлюють різні види комунікативного мілітаризму, а також осмисленню таких індустрій інформаційного капіталізму, як штучний інтелект і великі дані, що є найсучаснішими і найагресивнішими формами комерційного використання даних як зброї. Ми обговоримо можливі тактики і стратегії спротиву в умовах кібервійни та поставимо нові питання до наших теорій і методологій.

Програма симпозіуму:

17 жовтня, четвер

Теоретик медіа Ґерт Ловінк (Нідерланди) у своїй доповіді «Сумні за задумом: Долаючи нігілізм платформ» говоритиме про темний бік інтернету, зокрема поширений феномен технологічного суму, спричиненого провідними соціальними мережами шляхом «модифікації поведінки» (або так званого «спонукання») з метою змусити користувачів нескінченно користуватися додатком, при цьому показуючи їм усе більш персоналізовану рекламу. Ловінк переконує, що замість розширення можливостей і розмаїття ми спостерігаємо «тривожний ефект» гіперконформізму, і запитує, як нам демонтувати ці «ринки передбачення» та відродити соціальне.

Ася Баздирєва з Geocinema (Україна) говоритиме про цикли зворотного зв’язку між візуалізацією і тераформуванням та нові форми влади, які функціонують через створення візуалізацій, – де ринки, населення та клімати алгоритмічно розраховуються і картографуються як прогнози найближчого майбутнього. Вона представить свій проект Geocinema (створений спільно з кінорежисеркою Сольвейґ Зюсс) як запрошення до іншого бачення.

Відштовхуючись від гіпотези, що в цифрових культурах алгоритми є структурно упередженими, теоретик медіа Клеменс Аппріх (Австрія) розкаже про рушійну логіку більшості сучасних механізмів фільтрування та простежить теоретичні засади, на яких ґрунтується класифікація даних. Щоб відділяти сигнал від шуму, накладаючи ідентичність на вхідні дані, алгоритми розпізнавання образів покладаються на сегментацію і тому становлять реальну загрозу демократичним суспільствам. У своїй доповіді «Секретні агенти: алгоритмічне прийняття рішень у цифрових культурах» Клеменс Аппріх говоритиме про можливі тактики і стратегії для розшифровки, переосмислення і навіть перероблення систем алгоритмічного фільтрування.

18 жовтня, п’ятниця

Теоретикиня культури і медіа та політична активістка Неллі Яа Пінкрах (Німеччина) говоритиме про медійний режим прозорості, в межах якого жорстокий і викривлюючий погляд наполягає на тому, щоб робити і лишати усі речі видимими. У своїй доповіді «Едуар Ґліссан і кібернетика» вона спробує співвіднести кібернетичну епістемологію доробку Ґліссана з «епістемою просвітництва», машинним знанням, а також сучасною політикою.

Теоретик медіа Нільс тен Овер (Нідерланди) у своїй доповіді «Войовничі мережі: 5G і консолідація контролю» покаже, як глибоко вкорінені конфлікти формують архітектуру інтернету. Він продемонструє зв’язок між функціонуванням невидимих інфраструктур, які забезпечують соціотехнічний порядок у суспільстві, та розподілом багатства, влади і можливостей. Зокрема, він розгляне кейс 5G: хоч ця технологія ще (формально) не використовувалась у військових цілях, вона розпалює війни між стандартами ISO-TCP, а непрозорість мережі 5G являє собою приклад цифрового «туману війни».

Теоретикиня медіа Світлана Матвієнко (Канада) у доповіді «Швидкісна епістемологія: ехо-камери комунікативного мілітаризму» розповість про те, як кібервійна мобілізує, експлуатує і спантеличує суб’єктивність, щоб залучити всіх нас у свою структуру, зберігаючи водночас конструктивні і деструктивні властивості капіталізму платформ: з одного боку, інструменти для організації і мобілізації населення у практиках спротиву й активізму, а з іншого боку – агресію і насильство, зловживання і дезінформацію.

Лекції відбудуться англійською мовою.
Вхід вільний.


Проект проходить за підтримки ERSTE Foundation, Foundation for Arts Initiatives, Goethe-Institut, Prince Claus Fund та Українського культурного фонду.

Якщо ви помітили помилку, виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.