Минулого тижня в Центральну районну бібліотеку імені Є. Плужника, яка розташована за адресою Прорізна, 15, у самому центрі Києва, прийшло розпорядження управління культури Шевченківського району звільнити приміщення.

Звільнити приміщення читальної зали працівники бібліотеки мають до 27 лютого, інакше вирішення цього питання перейде до виконавчої служби.

Будинок, де знаходиться бібліотека, належить Національному агентству України з питань державної служби. Три роки тому цьому органу доручили створити Центр оцінювання держслужбовців на місці бібліотеки. Центр було створено, але на поверсі над бібліотекою. У неї мали забрати 170 квадратних метрів читальної зали і залишити лише абонемент і книгосховище. Справа вирішувалася в суді, який ухвалив рішення на користь Нацагентства.

«Ця тяжба тягнеться досить давно. Ми пручалися три роки. Цієї осені ми програли суд, і державна служба подала на нас в виконавчу службу. Нам повідомили, що 27 числа прийде виконавча служба нас виселяти», — пояснила «Політичній критиці» заступниця директора ЦБС Шевченківського району міста Києва Олена Урванцева.

Зараз у читальній залі на підлозі лежать в’язанки книжок, а працівники продовжують пакувати каталоги та інше майно бібліотеки, готуючи її до переїзду. 

Частина бібліотеки поки що залишається працювати, але в червні закінчується термін додаткової угоди і переїхати також має абонемент і книгосховище.

Бібліотека імені Плужника має переміститися на вулицю Ярмоли, 4, в колишнє приміщення «Ощадбанку». За словами її співробітників, це приміщення на даний час не придатне для роботи.

Приміщення на вул. Ярмоли, 4. Джерело: Google Maps
Приміщення на вул. Ярмоли, 4. Джерело: Google Maps

«Порівняно з тим приміщенням, яке ми займаємо, це сарай з пліснявою без ніякого ремонту взагалі. У площі ми втрачаємо приблизно 100 метрів. Зараз вона має 315 метрів, вся бібліотека має бути розміщена на 216 метрах», — говорить Олена Урванцева.

Через переїзд бібліотеки хвилюються також її читачі: «Це фактично похорони для бібліотеки, а тут для мене як дім, — говорить постійний читач закладу Олександр. — Там занедбане приміщення, там цвіль. Де Міністерство культури, де Департамент культури? Книжки їдуть на смерть, на кладовище, на звалище».

Будинок, де знаходиться бібліотека зараз, було відновлено після війни у 1947 році. Бібліотека в ньому працює з 1952 року. Її фонди налічують 46 тисяч книжок. Вона є центральною і обслуговує всі потреби бібліотечної системи району, в яку входить 19 бібліотек. На рік вона обслуговує 5750 читачів. У минулому році, попри карантинні обмеження, у бібліотеці було проведено 48 культурно-освітніх заходів, з яких 26 — онлайн. Для відвідувачів працював інтернет-центр з п’яти комп’ютерів. 

У мікрорайоні, куди має переїхати бібліотека імені Плужника, в радіусі кілометра розташовані ще три бібліотеки. Всього у бібліотеці зараз працюють 34 співробітники. 

«Нам пообіцяли, що всі співробітники будуть працевлаштовані, але хтось звільниться сам, бо територіально не підходить нове розміщення й умови праці, все дуже складно. Ми не можемо працювати в такому приміщенні, яке нам надається. Обіцяють зробити капітальний ремонт, але обіцянка є обіцянка», — розповідає Олена Урванцева.

Згідно зі статтею 27 чинного закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», «забороняється переміщення бібліотек без надання рівноцінного упорядкованого приміщення для обслуговування користувачів бібліотеки, роботи працівників, зберігання бібліотечних фондів».

2 лютого 2021 року у Верховній Раді України було зареєстровано законопроект № 5002 «Про внесення змін до Закону України “Про бібліотеки і бібліотечну справу”». Його метою є реформування бібліотечної мережі відповідно до сучасних стандартів.

Читати далі:

Якщо ви помітили помилку, виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.