Кампуси київських університетів були задумані як крок уперед науково-технічного прогресу. Авторські креслення і концептуалізації, цитування Ле Корбюзьє, Кійонорі Кікутаке, вписаність в історичну забудову, перспективне планування — ось такі ідеї визначали ці проєкти. Від задуму до реалізації їх відділяли роки і десятиліття. І часто втілення відрізнялося від ідеї архітектор_ок. Проте сьогодні найбільші університети України мають ту інфраструктуру, яка дозволяє навчатися, винаходити і викладати. Більше того, радянська архітектура в пострадянській Україні провокує питання про пам’ять, спадщину, конфлікти у соціальному просторі.
Сучасний стан модерністської інфраструктури університетів та інститутів маніфестує занедбаність української освіти та ігнорування радянської культурної спадщини. Часто будівлі вицвілі, брудні або «покращені» у свій химерний спосіб, який не враховує початковий архітектурний задум і навіть не передбачає сталість самої реновації. Для фотодобірки Дарина Мамайсур обійшла три знакові інституції вищої освіти у Києві й зафіксувала їхнє матеріалізоване в архітектурі повсякдення. Неякісний бетон покрився дощовими потоками, а догляд за будівлями є радше доглядом за мораллю студент_ок: малярні роботи проводять лише для прибирання написів «бецка-фен-соль» зі стін. Стихійні базари, вернакулярні кіоски, багатоповерхова забудова, приватизовані публічні простори — ось візуальний контекст модерністських проєктів сьогодні.
Фотографії створені в межах дослідження Віти Шнайдер «Освіта в руїнах: матеріальність Університету в пострадянському просторі».
КПІ ім. Ігоря Сікорського
![](https://i2.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01643-2.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01639-3.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01680.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01646-4.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01668-2.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01647-2.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01628-1.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01631-2.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01627-1.jpg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01757-1.jpg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01682-2.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01684-1.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01730-1.jpg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01674-1.jpg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01732.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01657-1.jpg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01727-2.jpg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01721-1.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01744.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01599-2.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01601-2.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01609-1.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01588-2.jpg?ssl=1)
КНУ ім. Тараса Шевченка
![](https://i0.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01833-3.jpg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01837-1.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01859-2.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01913-1.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01850.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01957-2.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01864.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01821-2.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01886-1.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01888-1.jpg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01854.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01906-4.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01941.jpg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01934-3.jpg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01948-1.jpg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01937.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01819-1.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01827-1.jpg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01803-2.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01969.jpg?ssl=1)
НаУКМА
![](https://i0.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01558-1.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01568-2.jpg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01443-3.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01441-1.jpg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01463-1.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01459-1.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01468.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01473-1.jpg?ssl=1)
![](https://i2.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01452-1.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01499-2.jpg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01532-1.jpg?ssl=1)
![](https://i0.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01447-3.jpg?ssl=1)
![](https://i1.wp.com/politkrytyka.org/wp-content/uploads/2020/09/DSC01434-2.jpg?ssl=1)
Фотодобірка опублікована в рамках журналістського проєкту «Некультурний простір». Проєкт реалізовано за підтримки Фонду ім. Рози Люксембург в Україні.
Читайте також: